Je to lék, ke kterému jsem se upínala. Doufala jsem, že i pro nás je tady nová léčba. Po třiceti letech, kdy se léčilo jen chemoterapií, je lék s účinnou látkou Olaparib hrazen pojišťovnami v okolních státech Evropy, ale u nás ne, říká Marcela Řeháčková, onkologická pacientka, které VZP odmítla úhradu biologické léčby. Léčba je velmi drahá, stojí kolem 1,5 milionu korun na rok, jako alternativu nenabízí pojišťovna nic, jen paliativní péči. Lék by pacientce dal šanci významného prodloužení přežití v této kvalitě života, říká David Cibula, vedoucí Onkogynekologického centra VFN v Praze.

JUDr. Drtinová si pozvala do pořadu DVTV pacientku, paní Marcelu Řeháčkovou, a jejího ošetřujícího lékaře, prof. Davida Cibulu, na téma zamítnutí moderní léčby ovariálního karcinomu, pro který se pacientka léčí. Celý pořad spustíte kliknutím na obrázek. Paní Řeháčková je nositelkou BRCA mutace, a mohla by profitovat z léčby Olaparibem, moderním přípravkem na léčbu tohoto onemocnění, ale VZP ji doporučila pouze čekat na další recidívu.

Milujete příběhy s dobrým koncem? My také! Paní Řeháčková má po několikaměsíčních průtazích schválenou léčbu PARP inhibitory. Mělo smysl se ozvat a o léčbu, pro kterou je indikovaná, žádat znovu. Blahopřejeme a přejeme jí i celé její rodině hodně zdraví!


Ing. Veronika Cibulová
Ing. Veronika Cibulová

Tajemnice pacientské organizace Veronica, z.ú., která pro vás spravuje webové stránky. Pokud se s námi chcete spojit, piště, prosím, na e-mail
info@pacientska-organizace.cz